
Liander zoekt flexibiliteit met ‘megatender’ voor stroomnet
AlgemeenREGO - Netbeheerder Liander start een Europese aanbesteding voor maximaal 750 megawatt flexibel vermogen om het overvolle elektriciteitsnet te ontlasten. Met deze zogeheten flextender wil het bedrijf sneller ruimte creëren voor ondernemers en woningbouwprojecten die nu wachten op een aansluiting.
Het elektriciteitsnet staat onder druk door de snelle groei van duurzame energie en toenemende elektrificatie. In onder meer de Flevopolder en Gelderland heeft het hoogspanningsnet zijn grenzen bereikt. De nieuwe aanbesteding maakt deel uit van het Aansluitoffensief, een pakket maatregelen om het net efficiënter te benutten. Door tijdelijk inzetbare installaties met regelbaar vermogen wil Liander piekbelasting opvangen en de netveiligheid waarborgen.
Volgens Joris de Groot, Chief Transition Officer bij Liander, is de stap noodzakelijk om op korte termijn verlichting te bieden. “We werken elke dag keihard aan het energiesysteem van de toekomst. Door het elektriciteitsnet slimmer te gebruiken en door het uit te breiden. Maar in het hier en nu moeten we duizenden ondernemers teleurstellen omdat zij geen extra vermogen kunnen krijgen om te groeien, of omdat woningbouwprojecten vertraging oplopen. Om toch ruimte te creëren, is regelbaar vermogen cruciaal. Flexibele assets bieden die mogelijkheid, doordat we daarmee de pieken kunnen afvangen en netveiligheid kunnen garanderen. Zo kunnen we grote groepen klanten op de korte termijn vooruit helpen.”
De tender heeft een omvang van 150 tot maximaal 750 megawatt, vergelijkbaar met het energieverbruik van circa 280.000 duurzame nieuwbouwwoningen. Niet eerder zette Liander een flextender van deze omvang in de markt. Marktpartijen kunnen zich inschrijven om gedurende tien jaar flexibel vermogen beschikbaar te stellen, bijvoorbeeld via batterijen of installaties op gas of biodiesel.
De inzet van deze installaties blijft tijdelijk en vormt geen vervanging voor structurele netuitbreidingen. Liander richt zich op locaties waar nog onvoldoende flexibel vermogen beschikbaar is en waar de inzet aantoonbaar bijdraagt aan het verminderen van netcongestie.
Voor de plaatsing van de installaties werkt Liander samen met gemeenten, provincies en grondeigenaren. Geschikte locaties en vergunningen, waaronder stikstofruimte, zijn cruciaal om de plannen uit te voeren. Het bedrijf gaat daarom lokaal in overleg met overheden en betrokken partijen om de oplossingen versneld te realiseren.
John van Weeghel



















