
Huurbevriezing bedreigt bouwplannen en verduurzaming sociale huurwoningen
Algemeen Insta-drontenaarDRONTEN - Woningcorporatie Oost Flevoland Woondiensten (OFW) waarschuwt dat de voorgestelde huurbevriezing door het kabinet de bouw van nieuwe woningen en de verduurzaming van bestaande huurhuizen in gevaar brengt. Het kabinet wil de huurprijzen in 2025 en 2026 bevriezen, maar volgens OFW schaadt deze maatregel op termijn juist de belangen van huurders en woningzoekenden.
OFW had plannen klaarliggen om de huren met gemiddeld 4,5 procent te verhogen, binnen het eerder door het kabinet vastgestelde maximum van 5 procent. Die verhoging is volgens de corporatie noodzakelijk om investeringen in nieuwbouw, onderhoud en verduurzaming te kunnen financieren. Directeur-bestuurder Noek Pouw benadrukt dat lagere huurinkomsten en stijgende kosten betekenen dat OFW minder kan lenen. “De bouw van 70 tot 80 nieuwe woningen per jaar staat onder druk. Daarnaast willen we ook badkamers en keukens planmatig vervangen. Ook dat komt mogelijk onder druk te staan ”, aldus Pouw.
Negatieve gevolgen
De Huurders Belangen Vereniging (HBV) deelt de zorgen. Volgens Claudia van Loveren van de HBV is huurbevriezing op korte termijn aantrekkelijk voor huurders, maar kan dit alleen zonder negatieve gevolgen voor nieuwbouw en verduurzaming als er compensatie vanuit Den Haag komt. “Alleen dan kan OFW blijven doen wat nodig is: woningen bouwen, verduurzamen en werken aan leefbare buurten. Dat is in het belang van huurders én woningzoekenden.”
OFW verwijst naar onderzoek van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud), waaruit blijkt dat huren in 2025 in verhouding tot het inkomen beter betaalbaar zouden zijn dan in 2024. Het Nibud verwacht een inkomensstijging van 5,2 procent tegenover een huurverhoging van 4,5 procent.
De corporatie doet een oproep aan het kabinet om de eerdere afspraken te respecteren en waarschuwt voor een verder oplopend woningtekort in Dronten. Wethouder Peter van Bergen vult aan: “De huurbevriezing zal mogelijk leiden tot het bouwen van minder sociale huurwoningen en dat is niet wenselijk voor de gezamenlijke ambitie voor de groeiopgave van Dronten.”
Meer informatie
Op donderdag 24 april ontvingen huurders persoonlijk bericht over de aangekondigde huurbevriezing en de voorgenomen huurverhoging. Meer informatie staat op de website van OFW.
John van Weeghel

















